המרת מטבעות

רכישה של מטבע בריטי

טסים לבריטניה? מומלץ לרכוש מטבע בריטי מקומי מראש. הכסף הבריטי נקרא לירה שטרלינג, ובקיצור ליש"ט, הבריטים נוהגים לקרוא למטבע שלהם "פאונד". את המטבע הבריטי ניתן להשיג בסניפי הבנקים בישראל, כמו גם, בדואר ישראל ובסניפי הצ'יינג' (Change).

המרת מטבעות בלונדון

על לירה שטרלינג

לכלכלה הבריטית יש השפעה עולמית והממלכה המאוחדת נחשבת למרכז עסקים מרכזי באירופה, לכן ללירה שטרלינג הבריטית מעמד כלכלי והיא נסחרת בכל רחבי העולם. המטבע הבריטי ידע עליות ומורדות (כמו כל מטבע עולמי) כאשר בשנים 2015-2017 איבד מערכו ביחס לשאר המטבעות.

הירידה בערכה של הלירה שטרילנג משפיעה לרעה על הכלכלה הבריטית המקומית ובעיקר על תושבי הממלכה המאוחדת שרוכשים מוצרים ושרותים במדינות היורו, ארה"ב, המזרח הרחוק וכד'.

אבל מן הצד השני של המטבע- הירידה בשער הליש"ט עשתה טוב לתיירות. הירידה בעלויות הטיסה והשהייה בבתי מלון, עלות  כרטיסים להצגות בלונדון, אטרקציות ועוד - הביאה לעליה גדולה בכמות התיירים שמגיעים לבקר באנגליה.

שטרות ומטבעות

כמו רוב המטבעות בעולם, גם הלירה שטרלינג (ליש"ט) מתחלקת ל- 100 פני או ברבים פנס.

באנגליה תוכלו למצוא מטבעות של: 1 פיני, 2 פני,  5 פני, 10 פני, 20 פני, 50 פני ומטבע של לירה שטרלינג (ליש"ט). בנוסף, ישנן שטרות של : 5 ליש"ט, 10 ליש"ט, 20 ליש"ט, 50 ליש"ט ו - 100 ליש"ט.

בריטניה - המטבע חלק מההיסטוריה

המסורת הבריטית השמרנית, הייחודיות של הלירה שטרלינג הבריטית והכבוד של הבריטים לבית המלוכה שלהם הביאו לכך שעם הצטרפותה של בריטניה לאיחוד האירופי - היא היתה בין המדינות הבודדות שסירבו להחליף את המטבע המקומי במטבע היורו.
בשנת 2016-2017 בעיקבות "הברקזיט" מהאיחוד האירופי, על פניו נראה כי היה צדק במעשיה של בריטניה ואין ספק - שאילו המטבע היה מוחלף, שינוי המטבע כעת לאחר "הברקזיט" היה יוצר אי-וודאות כלכלית שהיתה משפיעה לרעה על בריטניה.

באנגליה הסמכות העליונה בנושא המטבע הבריטי היה ונשאר מוטל על כתפיו של בנק אנגליה. בנק אנגליה אינו כפוף להחלטות ולסמכותו של הבנק המרכזי האירופאי.

איפה כדאי להמיר כסף ללירה שטרלינג ?

ברחבי הבירה הבריטית – לונדון, ניתן למצוא מאות משרדי המרת כספים, משרדי חלפני כספים פתוחים כל יום ומאפשרים לציבור הרחב ולתיירים להחליף את הכסף הזר שברשותם. לעומת  הצ'יינג'ים הבנקים בבריטניה סגורים בסופי שבוע.

ההמלצה היא להגיע לבריטניה עם כסף מקומי (ליש"ט), אך גם אם תגיעו עם מטבעות אחרים כמו דולר אמרקאי או אירו, תמיד תוכלו להמיר אותו בכל אחד מ- Changesאו הבנקים המקומיים.

רק קחו בחשבון שכל המרת מטבעות כרוכה בעמלה והפרשים בשער המטבע - לכן מומלץ להמיר מראש בישראל משקלים ללירות שטרלינג.

כללי זהירות - המרת מטבע בעמדות צ'יינג' (currency exchange)

ככלל, כאשר אתם פונים להמיר את כספיכם בעמדות צ'יינג', עליכם לשמור על מספר כללי זהירות :

1. וודאו מראש האם יש עמלת המרה - מה גובה עמלת ההמרה

2. וודאו מראש מה גובה שער המטבע והיחס בין המטבע אותו אתם ממירים ללירה שטרלינג הבריטית.

3. עשו חישוב מראש כמה כסף אתם אומרים לקבל - את החישוב יש לעשות במחשבון שלכם !

4. קיבלתם את הכסף במעטפה, דאגו לספור אותו מול החלפן ולוודא שלא נעשתה טעות.

 

כתבות שאולי יעניינו אותך